Connect with us

Hi, what are you looking for?

Genel

Enerji Zammı Ne Anlama Geliyor?

Geçtiğimiz hafta Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK ) 1 Ekim 2023 gününden geçerli olmak üzere elektrik ve doğalgaz fiyatlarında bir düzenleme yaptı.

Düzenleme deniyor, çünkü tüm tarife gruplarına zam yapılmadı, sadece sanayide kullanılan elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yüzde 20 zam yapıldı.

Öncesini de bir hatırlayalım isterseniz. Tüketici birim fiyatlarında nihai bedeldeki değişiklik, en son yüzde 15 lik indirim ile 1 Nisan 2023 tarihinden geçerli olmak üzere yapılmıştı. Sonrasında 1 Temmuz 2023 tarihinden geçerli olmak üzere bir düzenleme yapılmıştı ama bu düzenlemede aktif enerji bedeli ve dağıtım bedellerinin birim fiyatları değişmiş, tüketim abonelerinin hiçbir grubu bu düzenlemeden etkilenmemiş, fiyatlar tüm abone gruplarında sabit kalmıştı.

Öncelikle şunu bilelim, zammı yapan EPDK. Bir tüketici olarak sadece faturalarımıza odaklandığımız için madalyonun diğer yönünü pek göremiyoruz herhalde…

EPDK; sadece tüketici tarafının birim fiyatını belirlemekle kalmıyor, diğer taraftan üretilen, ithal/ihraç edilen, depolanan enerji için de birim fiyat belirliyor, kurallar oluşturuyor.

Ülkemizde tüketilen enerji kaynakları bedelleri sübvanse ediliyor. Konut tüketimlerindeki sübvanse daha yüksek, ticarethaneler için konuta göre daha az, sanayi tüketimleri için ise en az… Ancak az ya da çok hepsinde sübvanse var.

Enerji sektörü içerisindeki tüm ilgililer Türkiye’de gerek elektrik ve gerekse doğalgaz birim fiyatının uluslararası piyasanın altında olduğunu ve bir düzenlemeye gidileceği beklentisi içindeydiler.

AB ülkelerinde enerji krizi nedeniyle elektrik ve doğal gaz fiyatlarında hızla artış yaşanan dönemde konutlarda en ucuz elektriği kullanan ülke kWh başına 0,11 Euro ödeyen Macaristan, en pahalı elektriği kullanan ülke ise kWh başına 0,59 Euro ödeyen Danimarka olmuştu. Doğalgazda ise konutlarda en ucuz doğalgaz kullanan ülke kWh başına 0,04 Euro ödeyen Macaristan, en pahalı doğalgazı kullanan ülke ise kWh başına 0,28 Euro ödeyen İsveç oldu.

Avrupa’da bu dönemde konutlarda ortalama kWh başına fiyat elektrikte 0,23 Euro ve doğalgazda 0,11 Euro oldu.

Enerjide dışa bağımlılığı devam eden ülkemizde birim fiyatlar mecburen uluslararası fiyatlara bağımlı olarak belirleniyor. Son süreçte ülkemizde enerji sektörü içerisindeki ilgililerce beklenen oranda zam gerçekleşti. Yine beklendiği gibi konutlarda zam yapılmaksızın yani konut tarifelerinde aynı oranda sübvanseye devam edilmek üzere sadece sanayi tarifesine zam yapıldı.

Normal şartlarda maksimum yüzde otuzu geçmeyecek bir zam beklentisi daha var. Öte yandan bu zammın yakın gelecekteki yerel seçimlerin sonrasına ertelenme beklentisi de yüksek.

Ürettiğimiz enerjiyle kendi kendimize yetecek hale gelmedikçe bu senaryolar devam edecek.

Her alanda daha fazla üretmek ümidiyle sağlıcakla kalın.

Written By

1969 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlk ve orta öğretimini Adapazarı’nda, Lise eğitimini Sakarya 1. Endüstri Meslek Lisesinde (Elektrik Bölümü) tamamladı. Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisi olarak tamamladı. İlk Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Elektrik Elektronik Mühendisi (Yüksek Mühendis) olarak tamamladı. İkinci Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme bölümünde tamamladı. Askerliğini kısa dönem olarak Ankara’da ve Manisa’da yaptı. Çalışma hayatına 1991 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak Sivas, Tekirdağ ve Sakarya illerinde Teknik Öğretmen ve Yönetici olarak başladı. 2004-2007 yılları arasında Adapazarı Merkez Belediyesi’nde Teknik İşler Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. 2007-2014 yılları arasında Sakarya Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısı, 2021-2022 yılları arasında Teftiş Kurulu Başkanı olarak görev aldı. Ardından, 2022 yılında Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Daire Başkanı olarak atandı. Bu görevde kuruma ait 6 HES ve 1 GES işletmeciliği yapılmaktadır. Halen bu görevini yürütmektedir. 2017 yılından bu yana Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Sakarya Şube Başkanlığı’nı yürütmesinin yanında yerel ölçekli derneklerde muhtelif görevlerde bulunmuştur. 2015 yılından bu yana “Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı" da yapmaktadır. Telekomünikasyon alanında Cem SERTEL ile birlikte kaleme aldığı “Haberleşme Tekniği-1” kitabı halen lise ve üniversitelerde ders kitabı olarak kullanılmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir.

Genel

TEBRİKLER SAKARYA KENT KONSEYİ, TEBRİKLER GENÇLİK MECLİSİ. Sohbetlerimizde her nasılsa yeni neslin durumunu tartışmaya açarız. Bu konuda oldukça mahir olan toplumumuz. Gençleri de hedefe...

Genel

İçerisinde bulunduğumuz mevsim gereği gündemimize giren bir meteorolojik yazı kaleme almak istedik. Ama bizim niyetimiz meteorolojiden haber vermek değil. Bu yazıyı Kar haberlerini menfi yapanlar...

Genel

Neşet Ertaş’ın “Yolcu” türküsü, hayat serüveninin sorgulandığı ve bu serüvene dair derin düşüncelerin anlatıldığı, yürek burkan bir türküdür. Türkünün her mısrası, insanın dünyadaki yolculuğuna...

Genel

Çocukluğumdan beri duyduğum “Vefalı ol” cümlesini hep merak ederdim. Ne demekti ki vefa? Aklım biraz ermeye başladığında da “Vefa”nın sevdiğine bağlı kalmak manasını taşıdığını...

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this