Connect with us

Hi, what are you looking for?

Güncel

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip EDROĞAN, döviz fiyatlarında son günlerde yaşanan dalgalanmalardan etkilenmemek istemeyen vatandaşlarlar için başta kamu bankaları olmak üzere bir çok bankada  ‘Kur Korumalı TL Hesabı’ açtıklarını duyurdu.

TL korumalı mevduat hesabının özü vatandaşı volatil olan döviz kurları karşısında korumaya almak ve mevduatının değer kaybını önlemektir.

Peki sistem nasıl işleyecek?

Açılacak olan hesaplar en kısa vadesi 3 aylık olmak üzere 1 yıla kadar vadeli açılabilecek. Her gün saat 11:00 de Merkez Bankasının açıklayacağı kur ile o günkü TL korumalı mevduat hesapları açılacak yine vade bitiminde de merkez bankası kuru ile aradaki fark varsa hesaplanacak. Özetle hesap açılış  tarihi ile vade sonundaki kur arasındaki farkın vatandaşın hesabına yansıtılacağı hesap olacak.

Sistemin caiziyeti konusunda Diyanet İşler Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunca yapılan açıklamada

“Faizli mevduat hesaplarına yatırım yapmak ve vadeli döviz satışında bulunmak kurulumuzca caiz görülmemektedir.” denildi.

Devlet tarafından karşılanacak kısım hakkında ise

“Ancak içerisinde faiz unsuru bulunmayan herhangi bir uygulamaya devletin kendiliğinden belli oranlarda yaptığı mali katkı alınabilir” ifadeleri kullanıldı.

Bu fetvadan da anlaşılacağı üzere ülkemizde faaliyet gösteren Katılım Bankaları haricinde bu hesabın açılmasının caiz olmadığı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ifade edilmiştir.

Written By

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir.

Genel

Neşet Ertaş’ın “Yolcu” türküsü, hayat serüveninin sorgulandığı ve bu serüvene dair derin düşüncelerin anlatıldığı, yürek burkan bir türküdür. Türkünün her mısrası, insanın dünyadaki yolculuğuna...

Genel

TEBRİKLER SAKARYA KENT KONSEYİ, TEBRİKLER GENÇLİK MECLİSİ. Sohbetlerimizde her nasılsa yeni neslin durumunu tartışmaya açarız. Bu konuda oldukça mahir olan toplumumuz. Gençleri de hedefe...

Genel

İçerisinde bulunduğumuz mevsim gereği gündemimize giren bir meteorolojik yazı kaleme almak istedik. Ama bizim niyetimiz meteorolojiden haber vermek değil. Bu yazıyı Kar haberlerini menfi yapanlar...

Genel

Çocukluğumdan beri duyduğum “Vefalı ol” cümlesini hep merak ederdim. Ne demekti ki vefa? Aklım biraz ermeye başladığında da “Vefa”nın sevdiğine bağlı kalmak manasını taşıdığını...

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this