Connect with us

Hi, what are you looking for?

Genel

“Z” Kuşağında “Çanakkale Ruhu”

TEBRİKLER SAKARYA KENT KONSEYİ, TEBRİKLER GENÇLİK MECLİSİ.

Sohbetlerimizde her nasılsa yeni neslin durumunu tartışmaya açarız. Bu konuda oldukça mahir olan toplumumuz. Gençleri de hedefe koymaktan çekinmeyiz, sanki hiç genç olmamışız gibi.

Konuşmalar sürüp giderken güncel kavramlardan da uzaklaşmadan son günlerin moda tabiri ile “Z” kuşağı diyerek konuya iyice giriş yaparız. Sizin de çok yabancı olmadığınız bu konuşmalara birkaç örnek yazalım.

-Bunlar ne görü ki. Yokluk bilmezler sıkıntı bilmezler.

-Yedikleri önlerinde yemedikleri arkalarında

-Ne istiyorlarsa yapılan bir Z kuşağı yetişti.

-Ah ah biz gençken bir büyük gördük mü esas duruşa geçerdik. Şimdikilerin umurunda değil. Saygı kalmadı saygı.

-Şunlara bak ellerinde dünya pahası cep telefonları kafalarını kaldırıp dünyayla irtibata bile geçmiyorlar.

– Çok bilinçsiz bir kuşak yetişiyor. Vatanı bunlara mı emanet edecez. Bu cümleye dikkat!

Çünkü yakın geçmişte yaşadığımız 15.Temmuz darbe girişiminin en ön saflarında gençler vardı.

Yine internette bugünlerde dolaşan Sakarya Kent Konseyinin 18 Mart Çanakkale şehitleri için yaptığı bir paylaşım oldukça dikkat çekici.

Paylaşılan video da Kent Konseyinin Gençlik Meclisi üyeleri, şehir merkezinin farklı yerlerinde insanlara bir mektup uzatıyor. Mektup bir askerimizin şehit olmadan önce kaleme aldığı vatan sevgisiyle dolu duygusal bir mektup. 

Kendilerine uzatılan bu mektupları sesli okuyan gençlerin gözlerinin dolduğunu ve mahzunlaştığını göreceksiniz.

Neredeyse mektubu okuyanların tamamı “Z” kuşağı gençlerimiz. Vatan için şehit olmuş bir askerimizin mektubuna verdikleri tepkilerden sonra onlar için söylediklerimizden utanmamız gerekir. İnanın gençlerin vatan ve şehitlik denince verdikleri tepkiler gözlerimi yaşarttı.

Bu topraklarda yaşayan gençlerimizin vatan sevgisiyle dolu olduğunu, bir şehitlik ruhu taşıdığını görmek onlara güvenmemiz için yeter de artar bile.

Dün Çanakkale de çocuk denecek yaşlarda vatan uğruna canını feda eden gençlerin torunları, bugün yine bu topraklar için canlarını feda etmeye hazırlar. Şehitlik arzusuyla yanan, gönlü vatan sevgisiyle dolu “Çanakkale ruhu” taşıyan gençlere selam olsun.

Bir parantez de bu çalışmanın yapılmasına ön ayak olan Sakarya Kent Konseyine ve Gençlik meclisimize açmak gerekli. Hassas günlerden geçtiğimiz bu günlerde yapılan bu çalışmayı takdirle karşılıyor ayakta alkışlamak istiyorum. Her konuyu bir ayrışım aracı olarak kullananlara inat kaynaşmaya vesile olan bu çalışma için Kent konseyini tebrik ediyorum.

Bu yazının tamamlayıcısı olarak düşündüğüm Mehmet Akif Ersoy’un şu dizeleriyle yazımı tamamlamak istiyorum.

Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber,
Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber.

 

Written By

1971 yılında Sakarya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Adapazarı’nda tamamladı. Halkla ilişkiler ve medya mezunu olan Abdülkadir Şen evli ve 2 çocuk babasıdır. 1999 depremi sonrası Beton Santrali Müdürü olarak 7 yıl görev yaptı. 2007 yılında Sakarya Kültür ve Sosyal Yardım Vakfı ( SAKVA)'nda Yönetim Kurulu Üyesi ve idareci olarak bulundu. Seyahat etmeyi seven Abdülkadir Şen’in yaptığı seyahatlerinden derlediği FAS ve BALKANLAR’ı anlattığı yayımlanmış 2 gezi/anı kitabı vardır. Sakarya merkezli yayın yapan Zafer Dergisinde ve Yeni Sakarya Gazetesinde yazıları çıkmaktadır. Halen Sakarya ili Adapazarı ilçesinde hayatını sürdürmektedir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir.

Genel

Neşet Ertaş’ın “Yolcu” türküsü, hayat serüveninin sorgulandığı ve bu serüvene dair derin düşüncelerin anlatıldığı, yürek burkan bir türküdür. Türkünün her mısrası, insanın dünyadaki yolculuğuna...

Genel

İçerisinde bulunduğumuz mevsim gereği gündemimize giren bir meteorolojik yazı kaleme almak istedik. Ama bizim niyetimiz meteorolojiden haber vermek değil. Bu yazıyı Kar haberlerini menfi yapanlar...

Genel

Çocukluğumdan beri duyduğum “Vefalı ol” cümlesini hep merak ederdim. Ne demekti ki vefa? Aklım biraz ermeye başladığında da “Vefa”nın sevdiğine bağlı kalmak manasını taşıdığını...

Genel

Geçmiş kuşaklardan bize kalan ve her dönem övünerek bahsettiğimiz güzel ahlakımızın son zamanlarda ciddi erozyona uğradığını görmekteyiz. Toplumumuz, ahlaki temelini İslami inancından, örf ve...

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this