Connect with us

Hi, what are you looking for?

Genel

ABD Enerji Politikaları

Başkan George W. Bush döneminde 19 Aralık 2007’de imzalanan “Enerji Bağımsızlığı ve Güvenliği Yasası” kısa adıyla EISA 311 sayfadan oluşuyor ve Amerika için enerji alanında gelecek manifestosu anlamını taşıyor.

15 yılı aşkın bir süre önce çıkarılan yasanın hala birçok maddesiyle ilgili pek bir mesafe kat edilmiş değil.

Yasanın uygulanmasındaki başarısızlığın arkasındaki etkenlerin en önemlisi olarak da, işini kaybetme ihtimaliyle karşı karşıya kalan doğal gaz kuruluşlarının muhalefeti olduğu ifade edilmekte. Dolayısıyla, doğalgazla çalışan cihazlardan kurtulmak yerine, binaların ısıtılması ve soğutulmasında mevcut elektrikli sistemleri terk edip doğalgazlı sistemlere dönüştüren binalar var.

Biden yönetimi; bir fark oluşturmak için, yeni bir yasa çıkarma zahmetine katlanmadan, mevcut şartlarda 2007 yasasının sağladığı ve iklim odaklı düzenleme listesini Enerji Bakanlığı’nda çalışıyor gözüküyor.

Yasanın 433. maddesinde, eski ve yeni yapılan tüm binaların 2030 yılına kadar %100 fosil yakıtsız olarak dizayn edilmesini zorunlu kılan bir bölüm içeriyor. Ancak bu hüküm hiçbir eyalette tam anlamıyla yürürlüğe girmedi, çünkü Enerji Bakanlığı yasayı uygulamaya yönelik düzenlemeleri sonuçlandıramadı.

Amerika’da binaların ısıtılması ve soğutulmasının, önemli bir iklim değişikliğine sebep olduğu ve olumsuz etkilerinin arttığı ulusal basında gündemde tutuluyor. Amerika Çevre Koruma Ajansı EPA’ya göre, ticari binalar ve konut binaları, 2021’de doğrudan sera gazı emisyonlarının %13’ünü oluşturuyor(*) ve bunun çoğu doğal gazdan kaynaklanıyor. Bu nedenle Amerika’da günümüzde en çok tercih edilen çözüm, binalarda doğalgaz kullanımı yerine elektrikli ısıtma soğutma sistemleri kurulması olarak gözüküyor.

Yasa; yayımlandığı tarihten itibaren bir yıl içinde Enerji Bakanlığı’na, 433. maddeyi uygulamak için yönetmelik çıkarmakla görevlendirdi, ancak hala bakanlık bu yönetmeliği çıkarmadı.

Fosil yakıt kullanımının 2010’da %45’lerden 2020 yılına kadar %20 düzeyine ve 2030 yılında ise sıfırlama hedefi bir hayalin ötesine geçemedi. Bu süreçlere uyum takip edilmediği gibi yasanın akıbeti konusunda ülkede birkaç cılız sesin dışında ciddi bir eleştiri de yok.

Doğalgaz sektörünün tüm bileşenleri, işlerini/kazançlarını/geleceklerini kaybetme riski nedeniyle yasanın uygulanmaması için güçlü lobiler oluşturmuş durumda ve kimse bunun önüne geçemiyor. Doğal gazı yasaklamaya yönelik herhangi bir baskı, tüketiciler için maliyetleri artıracak, çevresel ilerlemeyi tehlikeye atacak ve yetersiz hizmet alan fakir halkın enerjiye engelleyeceği unutulmamalı ama görüldüğü üzere güçlüler, dünyanın her yerinde olduğu gibi gelişmiş demokrasisi olan (!) Amerika’da da çıkarılmış yasaların uygulanmasına izin vermiyor.

 

(*)https://www.epa.gov/ghgemissions/sources-greenhouse-gas-emissions#commercial-and-residential

Written By

1969 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlk ve orta öğretimini Adapazarı’nda, Lise eğitimini Sakarya 1. Endüstri Meslek Lisesinde (Elektrik Bölümü) tamamladı. Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisi olarak tamamladı. İlk Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Elektrik Elektronik Mühendisi (Yüksek Mühendis) olarak tamamladı. İkinci Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme bölümünde tamamladı. Askerliğini kısa dönem olarak Ankara’da ve Manisa’da yaptı. Çalışma hayatına 1991 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak Sivas, Tekirdağ ve Sakarya illerinde Teknik Öğretmen ve Yönetici olarak başladı. 2004-2007 yılları arasında Adapazarı Merkez Belediyesi’nde Teknik İşler Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. 2007-2014 yılları arasında Sakarya Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısı, 2021-2022 yılları arasında Teftiş Kurulu Başkanı olarak görev aldı. Ardından, 2022 yılında Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Daire Başkanı olarak atandı. Bu görevde kuruma ait 6 HES işletmeciliği yapılmaktadır. Halen bu görevini yürütmektedir. 2017 yılından bu yana Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Sakarya Şube Başkanlığı’nı yürütmesinin yanında yerel ölçekli derneklerde muhtelif görevlerde bulunmuştur. 2015 yılından bu yana “Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı da yapmaktadır. Telekomünikasyon alanında Cem SERTEL ile birlikte kaleme aldığı “Haberleşme Tekniği-1” kitabı halen lise ve üniversitelerde ders kitabı olarak kullanılmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir.

Genel

TEBRİKLER SAKARYA KENT KONSEYİ, TEBRİKLER GENÇLİK MECLİSİ. Sohbetlerimizde her nasılsa yeni neslin durumunu tartışmaya açarız. Bu konuda oldukça mahir olan toplumumuz. Gençleri de hedefe...

Genel

İçerisinde bulunduğumuz mevsim gereği gündemimize giren bir meteorolojik yazı kaleme almak istedik. Ama bizim niyetimiz meteorolojiden haber vermek değil. Bu yazıyı Kar haberlerini menfi yapanlar...

Genel

Çocukluğumdan beri duyduğum “Vefalı ol” cümlesini hep merak ederdim. Ne demekti ki vefa? Aklım biraz ermeye başladığında da “Vefa”nın sevdiğine bağlı kalmak manasını taşıdığını...

Genel

Geçmiş kuşaklardan bize kalan ve her dönem övünerek bahsettiğimiz güzel ahlakımızın son zamanlarda ciddi erozyona uğradığını görmekteyiz. Toplumumuz, ahlaki temelini İslami inancından, örf ve...

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this