Connect with us

Hi, what are you looking for?

Genel

Elektrikli Araçlarda 2. El

Ülkemizde yüzlerce araç marka ve modellerinin ikinci el piyasası oldukça gelişmiş durumda ve ikinci el araçların alım-satım fiyatı ilgililerince % 5’i geçmeyecek bir bantta fiyatı biliniyor. Yakın zamana kadar araç sahibinin aracını satarken aracın model yılı, mevcut km.si, kaza geçmişi gibi unsurlar aracın fiyatını belirlemede yeterli oluyordu. Son dönemde ise araç, bir ekspertiz istasyonuna sokup aracın motorunun verimine kadar detaylı raporlar alınarak alım-satım gerçekleştirilmekte.

Artık yeni satılan araçların altıda birinin elektrikli olduğu bu dönemde, elektrikli araç sahipleri de dijital platformlarda kendi fiyatını belirleyip araçlarını satışa sunuyor. Böylece elektrikli araçlarının ikinci el piyasasında nasıl oturacağı da merak konusu oldu.

Hâlihazırda ülkemizde ikinci el elektrikli araç piyasasını değerlendirelim.

Piyasaya sunulmuş elektrikli araçları şu bağlamda ikiye ayırabiliriz: İlk grup köklü markaların içten yanmalı motorlu ürettiği modellerin dış görünümünü fazla değiştirmeden piyasaya sunduğu araçlar, örneğin Renault Fluence, Toyota Corolla vb. Farklı modelleri içerse de ilk bakışta elektrikli araç olduğu anlaşılmayan Renault Zoe, BMW i3 gibi araçları da birinci grupta düşünebiliriz.

İkinci grup olarak değerlendirebileceğimiz araçlar ise ilk bakışta içten yanmalı araçlara çok benzemeyen, çoğu zaman 2 kişilik küçük modeller içeren araçlar, örneğin Regal Raptor, Volta EV1, Yuki Amy/Hector, RKS A1/M5, Arora S1, XEV Yoyo gibi gibi.

İkinci grupta yer alan araçlar ilk gruba göre piyasada daha ucuza satışa sunuluyor. Fiyatları 110 bin ile 650 bin TL yani güncel kurla 3.900 ile 23.000 USD arasında değişiyor.

İlk gruptaki araçlar ise 450 bin TL’den başlayıp 1.600.000 TL yani güncel kurla 16 ile 55 bin USD arasında değişiyor. Üst segmentte yer aldığını kabul edeceğimiz Porsche Taycan, BMW i7, Tesla Model X gibi araçların fiyatları 15 milyon TL’yi buluyor yani 500 bin USD ‘yi geçiyor.

Gelelim asıl konumuza;

İkinci el piyasasında elektrikli araçların değerini etkileyen faktörler neler? Öncelikle kaza geçmişi her zaman ön planda, bilhassa ağır hasar kayıtlı araçların fiyatı oldukça düşük. Kaza geçmişinde airbag (hava yastığı)açması yanında bataryanın ne kadar zarar gördüğü de ön plana çıkıyor, çünkü aracın en önemli parçası batarya ve bataryanın değeri aracın değerinin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor.

Asıl kritik konu ve tam anlamıyla yeterli bir uzman görüşü oluşturmakta zorlanılan bataryanın sağlığı. İkinci el elektrikli araç alıcıları, aracın batarya sağlığı hususunda tabir-i caizse bir kumar oynuyorlar. Değeri büyük ölçüde bataryanın sürüş menziline ve şarj tutma yeteneğine bağlı olan elektrikli araçlarda kat edilen mesafe ve aracın model yılı, aracın durumu hakkında yeterli bilgiyi sunmuyor.

Aracı kullanan kişinin bataryayı çok sık hızlı şarj etmiş olması, bataryayı dolmak üzereyken sürekli şarj etmesi veya uzun süre tam şarjlı halde bırakması, bataryanın ömrünü kısaltmış olabilir.

Yurtdışında elektrikli araçların ikinci el piyasasındaki geri gidişin sebebi olarak, genellikle bataryanın sağlığı hususundaki bilinmezliklerden kaynaklandığını düşündürüyor. İngiltere’de yüzde 20’nin, Amerika’da % 30’un üzerinde ikinci el elektrikli araç piyasasında gerileme olduğu ifade ediliyor. Şu da bilinmeli ki; ikinci el fiyatlarının düşük kalması sıfır araçların fiyatlarını da düşürür.

Sonuç olarak bataryanın sağlığını bilmek kritik öneme sahip ve bunu belgeleyecek nitelikli kuruluşlar yakın süreçte yoğun bir iş sahasına sahip olacak. Yeni bir sektörde faaliyet göstermek isteyen girişimcilere duyurulur. Gerek uluslararası bir sertifikasyon kuruluşunun Türkiye’de faaliyet göstermesi (mesela bu alanda 60 ülkede faaliyet gösteren Alman sertifikasyon kuruluşu TUV Rheinland), gerekse kendi standartlarını oluşturan girişimciler ikinci el ve dolaylı olarak sıfır km. elektrikli araç piyasasının vazgeçilmezi olacak yakın zamanda.

Sağlıcakla kalın.

Naci İRİS

Written By

1969 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlk ve orta öğretimini Adapazarı’nda, Lise eğitimini Sakarya 1. Endüstri Meslek Lisesinde (Elektrik Bölümü) tamamladı. Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisi olarak tamamladı. İlk Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Elektrik Elektronik Mühendisi (Yüksek Mühendis) olarak tamamladı. İkinci Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme bölümünde tamamladı. Askerliğini kısa dönem olarak Ankara’da ve Manisa’da yaptı. Çalışma hayatına 1991 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak Sivas, Tekirdağ ve Sakarya illerinde Teknik Öğretmen ve Yönetici olarak başladı. 2004-2007 yılları arasında Adapazarı Merkez Belediyesi’nde Teknik İşler Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. 2007-2014 yılları arasında Sakarya Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısı, 2021-2022 yılları arasında Teftiş Kurulu Başkanı olarak görev aldı. Ardından, 2022 yılında Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Daire Başkanı olarak atandı. Bu görevde kuruma ait 6 HES ve 1 GES işletmeciliği yapılmaktadır. Halen bu görevini yürütmektedir. 2017 yılından bu yana Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Sakarya Şube Başkanlığı’nı yürütmesinin yanında yerel ölçekli derneklerde muhtelif görevlerde bulunmuştur. 2015 yılından bu yana “Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı" da yapmaktadır. Telekomünikasyon alanında Cem SERTEL ile birlikte kaleme aldığı “Haberleşme Tekniği-1” kitabı halen lise ve üniversitelerde ders kitabı olarak kullanılmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir.

Genel

Neşet Ertaş’ın “Yolcu” türküsü, hayat serüveninin sorgulandığı ve bu serüvene dair derin düşüncelerin anlatıldığı, yürek burkan bir türküdür. Türkünün her mısrası, insanın dünyadaki yolculuğuna...

Genel

TEBRİKLER SAKARYA KENT KONSEYİ, TEBRİKLER GENÇLİK MECLİSİ. Sohbetlerimizde her nasılsa yeni neslin durumunu tartışmaya açarız. Bu konuda oldukça mahir olan toplumumuz. Gençleri de hedefe...

Genel

İçerisinde bulunduğumuz mevsim gereği gündemimize giren bir meteorolojik yazı kaleme almak istedik. Ama bizim niyetimiz meteorolojiden haber vermek değil. Bu yazıyı Kar haberlerini menfi yapanlar...

Genel

Çocukluğumdan beri duyduğum “Vefalı ol” cümlesini hep merak ederdim. Ne demekti ki vefa? Aklım biraz ermeye başladığında da “Vefa”nın sevdiğine bağlı kalmak manasını taşıdığını...

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this