Connect with us

Hi, what are you looking for?

Genel

Enerji Riski

İnsanoğlu gerçekten çabuk unutan bir varlık.

2023 yılı için yaşanabilecek önemli risklerden birisi olarak Enerji görülürken 2024 için ilk on içerisinde toplumun Enerji diye bir kaygısı kalmadı.

“Riskonnect Risk Yönetimi” markasının Türkiye partneri olan “GRC Management”, Prof. Dr. Davut Pehlivanlı’ya Türkiye Risk Raporu hazırlattırıyor. Bu ay içerisinde bu raporların beşincisi yayınlandı ve 2024 riskleri ile önceki yıllara göre risk algılarının değişimini inceliyor.

Olasılık açısından son üç yıldır ilk iki sırayı piyasalar ve döviz riski işgal ederken bu yıl ilk iki sırayı personel problemleri ve bölgesel çatışmalar riskleri doldurdu. Artık döviz önemli bir risk olmaktan çıktı, gündemden düştü. Sahte haberler riski sıyrılarak ilk 5 te yerini aldı. Ama en önemlisi Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle enerji riski başta Avrupa olmak üzere tüm dünyayı etkileyen bir risk iken savaş bitmese de gündemden hızla düştü.

Evet, gerçekten bu normalden fazla önemsenen bir risk miydi, yoksa aslında bu risk halen üst seviyede devam ettiği halde algılarla gündemden düşürüldü mü? Hani sahte haberler riskinin daha ön plana çıktığı bu dönemde algılar bizi bu düşünceden, bu endişeden uzaklaştırdı mı?

Katılımcılara enerji krizlerinin gelecek 5 yıl içinde devamı sorgulandığında, katılımcıların %70’i Yüksek ve Çok Yüksek ihtimalle enerji kaynaklı problemlerin devam edeceği kanaatinde olduklarını ifade etmekte de fayda var.

Nasıl ki büyük savaşlar büyük icatların kapısını aralamış. Benzer şekilde bu savaş da enerji riskini kısa sürede tüm varlığıyla hissettirdi. Ardından hızla çözüm arayışları… Birçok gelişmiş ülke gerek kendi ülkelerinde gerek başka ülkelerle şirketler birliği (konsorsiyum) kurarak alternatif enerji üretme arayışlarına girdi. Alternatif enerji çoğu zaman rüzgâr ve güneş oldu. Ama bu arayışlar yerini büyük projelere bıraktı. Gelişmiş ülkeler henüz tam anlamıyla enerji sorununu çözmedilerse bile projeler yürüyor. Geleceğe enerji penceresinden güvenle bakıyorlar ve içleri rahat.

Ülkemiz enerji krizi ile Avrupa kadar karşı karşıya kalmasa da çıkarttığı dersler sonucu gerek enerji yatırımlarına yönelme anlamında, gerekse hükümetin enerji yatırımlarını planlaması anlamında önemli adımlar attı ve atmaya devam ediyor. Enerji riskinden sıyrılma hususunda Avrupa ile benzer rahatlıktayız.

Bunca haraketliliğin ardında enerji krizi, elektrikli araç sektöründe dönüşümü hızlandırdı ve elektrikli araç piyasası beklenilenin çok üzerinde yükselişini sürdürüyor. Elektrikli araç sayısının artışıyla ne tür problemlerle yüzleşeceğimiz ise çok sorgulanmıyor.

Risklere değinmişken etki açısından ulusal olarak personel problemleri ile birlikte su krizleri ve doğal afet risklerini görmezden gelmeyelim.

 

Written By

1969 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlk ve orta öğretimini Adapazarı’nda, Lise eğitimini Sakarya 1. Endüstri Meslek Lisesinde (Elektrik Bölümü) tamamladı. Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisi olarak tamamladı. İlk Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Elektrik Elektronik Mühendisi (Yüksek Mühendis) olarak tamamladı. İkinci Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme bölümünde tamamladı. Askerliğini kısa dönem olarak Ankara’da ve Manisa’da yaptı. Çalışma hayatına 1991 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak Sivas, Tekirdağ ve Sakarya illerinde Teknik Öğretmen ve Yönetici olarak başladı. 2004-2007 yılları arasında Adapazarı Merkez Belediyesi’nde Teknik İşler Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. 2007-2014 yılları arasında Sakarya Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısı, 2021-2022 yılları arasında Teftiş Kurulu Başkanı olarak görev aldı. Ardından, 2022 yılında Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Daire Başkanı olarak atandı. Bu görevde kuruma ait 6 HES ve 1 GES işletmeciliği yapılmaktadır. Halen bu görevini yürütmektedir. 2017 yılından bu yana Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Sakarya Şube Başkanlığı’nı yürütmesinin yanında yerel ölçekli derneklerde muhtelif görevlerde bulunmuştur. 2015 yılından bu yana “Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı" da yapmaktadır. Telekomünikasyon alanında Cem SERTEL ile birlikte kaleme aldığı “Haberleşme Tekniği-1” kitabı halen lise ve üniversitelerde ders kitabı olarak kullanılmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir.

Genel

Neşet Ertaş’ın “Yolcu” türküsü, hayat serüveninin sorgulandığı ve bu serüvene dair derin düşüncelerin anlatıldığı, yürek burkan bir türküdür. Türkünün her mısrası, insanın dünyadaki yolculuğuna...

Genel

TEBRİKLER SAKARYA KENT KONSEYİ, TEBRİKLER GENÇLİK MECLİSİ. Sohbetlerimizde her nasılsa yeni neslin durumunu tartışmaya açarız. Bu konuda oldukça mahir olan toplumumuz. Gençleri de hedefe...

Genel

İçerisinde bulunduğumuz mevsim gereği gündemimize giren bir meteorolojik yazı kaleme almak istedik. Ama bizim niyetimiz meteorolojiden haber vermek değil. Bu yazıyı Kar haberlerini menfi yapanlar...

Genel

Çocukluğumdan beri duyduğum “Vefalı ol” cümlesini hep merak ederdim. Ne demekti ki vefa? Aklım biraz ermeye başladığında da “Vefa”nın sevdiğine bağlı kalmak manasını taşıdığını...

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this