Connect with us

Hi, what are you looking for?

Genel

Sıra Dışı Tedbirler Yürürlükte

Doğalgaz yasaklanıyor!

İklim değişikliği krizi, dünya çapında tartışılan bir kaos ortamı meydana getirmiştir. Karbon salınımı, ozon tabakasının delinmesi, düzensiz yağışlar derken, enerji üretimi için kullanılan fosil yakıtların azaltılması tüm dünyada önemli bir başlık haline geldi.

Bu nedenle doğalgaz, kömür, petrol dediğimiz zaman arka planda bazen enerjiyi bazen de olumsuz çevre faktörlerini konuşuyoruz.

Geçen ay New York şehri yöneticileri, sıra dışı bir karara imza attı:

New York eyaleti, eyaletin daha temiz enerji kaynaklarına geçme ve karbon emisyonlarını azaltma çabalarının bir parçası olarak, 2026’dan itibaren yeni inşaatlarda fosil yakıt kullanımı yasağını aşamalı olarak uygulamaya hazırlanıyor. (*)

2026 yılından itibaren New York’ta yedi kata kadar yapılacak yeni binalarda kombi, fırın veya su ısıtıcıları da dâhil olmak üzere doğalgaz bağlantılarına izin verilmeyecek. Aynı politika 2029 yılından itibaren daha büyük binalar için de geçerli olacak. Bunun yerine, çoğu yeni inşaat projesinin tamamen elektrikli olması gerekecek. Yeni yasada fabrika, hastane ve laboratuvar gibi binalar için bir istisna da sağlanmış durumda. Ancak genel olarak, eyalet çapında doğalgaz bağlantıları yasaklanacak. Dolayısıyla bu süreçte tamamen elektrikli ısıtma ve pişirmeye geçiş yapılmış olacak. Tüm konut inşaatları da yasa kapsamında ve mevcut binalar ise yasadan etkilenmeyecek.

Doğal gaz, dünyada olduğu gibi ABD’nde de kombilerde, ocak/fırınlarda ve su ısıtma işlemlerinde kullanılıyor. ABD Federal Enerji Bilgi İdaresi’nin 2020 verilerine göre, ABD’deki hanelerin yaklaşık yüzde 61’i doğalgaz kullanırken New York eyaletinde ise, bu oran yüzde 52 seviyelerinde.

ABD Çevre Koruma Ajansı EPA’ya göre, ABD’deki tüm sera gazı emisyonlarının yüzde 10’undan fazlası, ısınma ve yemek pişirme amaçlı fosil yakıtların ticari alanlarda veya konutlarda yakılmasından kaynaklanıyor. Dolayısıyla ABD’nin “sıfır karbon” hedefi doğrultusunda yerel yönetimler ilgili yasal düzenlemeler hayata geçiriliyor. Diğer büyük eyaletlerde de benzer yasalar üzerinde çalışmalar devam etmekte.

California ve Washington bina yönetmeliklerinde benzer adımlar atılsa da, alınan bu kararla New York ABD’de yasa yoluyla böyle bir yasağı ilerleten ilk eyalet oldu.

Bir sonraki yazımızda, Amerikan Enerji Politikasını değerlendireceğiz. Gelişmiş ülkelerin birçok alanda olduğu gibi enerji alanındaki hedeflerini incelemek gelecek dönemlerde ülkemizin hatta dünyanın enerji politikalarında nereye evrileceğini hissetmemizi sağlayacaktır.

Sağlıcakla kalın.

 

(*) Kaynak: https://www.npr.org/2023/05/04/1173724432

Written By

1969 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlk ve orta öğretimini Adapazarı’nda, Lise eğitimini Sakarya 1. Endüstri Meslek Lisesinde (Elektrik Bölümü) tamamladı. Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisi olarak tamamladı. İlk Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Elektrik Elektronik Mühendisi (Yüksek Mühendis) olarak tamamladı. İkinci Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme bölümünde tamamladı. Askerliğini kısa dönem olarak Ankara’da ve Manisa’da yaptı. Çalışma hayatına 1991 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak Sivas, Tekirdağ ve Sakarya illerinde Teknik Öğretmen ve Yönetici olarak başladı. 2004-2007 yılları arasında Adapazarı Merkez Belediyesi’nde Teknik İşler Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. 2007-2014 yılları arasında Sakarya Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısı, 2021-2022 yılları arasında Teftiş Kurulu Başkanı olarak görev aldı. Ardından, 2022 yılında Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Daire Başkanı olarak atandı. Bu görevde kuruma ait 6 HES ve 1 GES işletmeciliği yapılmaktadır. Halen bu görevini yürütmektedir. 2017 yılından bu yana Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Sakarya Şube Başkanlığı’nı yürütmesinin yanında yerel ölçekli derneklerde muhtelif görevlerde bulunmuştur. 2015 yılından bu yana “Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı" da yapmaktadır. Telekomünikasyon alanında Cem SERTEL ile birlikte kaleme aldığı “Haberleşme Tekniği-1” kitabı halen lise ve üniversitelerde ders kitabı olarak kullanılmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir.

Genel

Neşet Ertaş’ın “Yolcu” türküsü, hayat serüveninin sorgulandığı ve bu serüvene dair derin düşüncelerin anlatıldığı, yürek burkan bir türküdür. Türkünün her mısrası, insanın dünyadaki yolculuğuna...

Genel

TEBRİKLER SAKARYA KENT KONSEYİ, TEBRİKLER GENÇLİK MECLİSİ. Sohbetlerimizde her nasılsa yeni neslin durumunu tartışmaya açarız. Bu konuda oldukça mahir olan toplumumuz. Gençleri de hedefe...

Genel

İçerisinde bulunduğumuz mevsim gereği gündemimize giren bir meteorolojik yazı kaleme almak istedik. Ama bizim niyetimiz meteorolojiden haber vermek değil. Bu yazıyı Kar haberlerini menfi yapanlar...

Genel

Çocukluğumdan beri duyduğum “Vefalı ol” cümlesini hep merak ederdim. Ne demekti ki vefa? Aklım biraz ermeye başladığında da “Vefa”nın sevdiğine bağlı kalmak manasını taşıdığını...

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this