Connect with us

Hi, what are you looking for?

Genel

Ticarette Ahlaki Yozlaşma

Dünyayı etkisi altına alan salgın hastalığına karşı yapılan mücadelenin ardından şimdi de ekonomi ile savaşmaya başladık.

Hiçbir bahaneye sığınmadan küresel çetelerin uygulamaları demeden içimden gelenleri kaleme almaya çalıştım.

Evet, ciddi bir ekonomik daralmadan geçen ülkemizin neredeyse her ferdi bu durumdan şikâyetçi. Hükümet birbiri ardına iyileştirme adına paketler ve modeller açıklıyor. Fakat alınan tedbirlerin hemen ardından piyasalardan farklı reaksiyonlar geliyor. Hatırlayalım kış aylarında çıkan söylentilerin ardından Ayçiçek yağının fiyatı bir anda yükselirken halkımız kıtlık geliyor söylentilerine kapılarak marketlere hücum etmişti. Adeta marketlerin sıvı yağ rafların önünde kuyruklar oluştu. Bu durum karşısında hükümetten yapılan açıklama ile kıtlık ve sıkıntı olmadığı sıvı yağın hammaddesinin gemilerle ithal edildiği açıklandı. Bu durum kısa sürede yağın ateşini düşürdü.

Sıvı yağ sadece son bir yıl içinde yaşanan ve vatandaşa direk temas eden mallardan biri. Patates, Soğan, Dolar’a ve Euro’ya bağlı ürünler, ikinci el araç, pirinç ve diğerlerini bu listeye ekleyebiliriz.

Bir şeyi kabul etmek lazım ki o da ekonomik göstergeler iyi değil. Fakat bizim, yani esnafımızın, tüccarımızın kısacası insanımızın bu durum karşısında aldığı tavra ne demeliyiz!

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ekonomik göstergeler iyi değil ama esnaf ve tüccarımızın bu durum karşısında gösterdiği tavırda en az ekonomik göstergeler kadar kötü durumda. Hatta ahlaken daha da kötü. Her zaman millet olarak övündüğümüz merhametimizi, zor durumda kaldığımızda omuz omuza vererek dayanışma anlayışımızı üç kuruş kazanca tercih etmeye başladık. Biraz daha kazanç için, bu zor günlerde dayanışma yerine şahsi menfaatler için ahlaki zafiyete düşmeyi hiç birimizin tasvip edeceğini düşünmüyorum.

Bunu kısa bir örnekle anlatmaya çalışayım. Toptancılar çarşısında ziyaret ettiğim bir esnaf çay sohbetimiz esnasında üretici firmanın yeteri kadar mal vermediğinden dertlendi. “Biz bir ürünün sürekli satıcısıyız. Yılın bu aylarında satışlarımız bellidir. Geçtiğimiz yıllardaki istatistikler ortada. Geçen ay firmaya sipariş geçiyoruz siparişimizin çeyrek miktarını onaylıyor. Gelen mal bir o kadar eksik. Sorduğumuzda fiyat değişikliğini bahane ediyor. Ancak bizim onlardan aldığımız ürün ithal bir ürün değil. Ben artık firmaların en küçük mazot fiyat değişikliğini dahi fiyatlara yansıttığını görüyorum. Bu çok adil bir artış değil. Tamamen piyasanın bu durumundan istifade etmeye çalışıyorlar. Aynı araba piyasasında yaşanan olaylar gibi. Sıfır araçların nasıl piyasaya sürüldüğünü hep beraber görüyoruz. Biz esnaflar bile birbirimize bu konularda destek olmuyor ve tek sorumluyu hükümet olarak görüyoruz.”

Gelişimlerini takip etmek yerine ahlaksızlıklarını takip ettiğimiz batılılar gibi olmak bizi daha zengin yapsa da daha ahlaksız yapacağı kesindir. Bir Fransız yazara olan Louis Ferdinand Celine dediği “Onlar sizi soymadan önce siz onları soymalısınız, ticaret dediğiniz budur, işte o kadar!” sözü bizim için muteber olmamalı onun yerine Hazreti Ali R.A. “İbadet gibi ticaret de hile kabul etmez.” sözünün takipçisi olmalıyız.

Yeni nesiller bizden maddi miras değil manevi mirası devralmalılar. Bu yaşananlar canımızı yakmaya devam etmesin.

İnsanların ekonomik zorluklarla mücadele ettiği bu günlerde birkaç lira daha fazla kazanma adına yapılanlar kesinlikle bize yakışmayan ahlaki bir durumdur.

Selametle kalın.

Written By

1971 yılında Sakarya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Adapazarı’nda tamamladı. Halkla ilişkiler ve medya mezunu olan Abdülkadir Şen evli ve 2 çocuk babasıdır. 1999 depremi sonrası Beton Santrali Müdürü olarak 7 yıl görev yaptı. 2007 yılında Sakarya Kültür ve Sosyal Yardım Vakfı ( SAKVA)'nda Yönetim Kurulu Üyesi ve idareci olarak bulundu. Seyahat etmeyi seven Abdülkadir Şen’in yaptığı seyahatlerinden derlediği FAS ve BALKANLAR’ı anlattığı yayımlanmış 2 gezi/anı kitabı vardır. Sakarya merkezli yayın yapan Zafer Dergisinde ve Yeni Sakarya Gazetesinde yazıları çıkmaktadır. Halen Sakarya ili Adapazarı ilçesinde hayatını sürdürmektedir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir.

Genel

TEBRİKLER SAKARYA KENT KONSEYİ, TEBRİKLER GENÇLİK MECLİSİ. Sohbetlerimizde her nasılsa yeni neslin durumunu tartışmaya açarız. Bu konuda oldukça mahir olan toplumumuz. Gençleri de hedefe...

Genel

İçerisinde bulunduğumuz mevsim gereği gündemimize giren bir meteorolojik yazı kaleme almak istedik. Ama bizim niyetimiz meteorolojiden haber vermek değil. Bu yazıyı Kar haberlerini menfi yapanlar...

Genel

Çocukluğumdan beri duyduğum “Vefalı ol” cümlesini hep merak ederdim. Ne demekti ki vefa? Aklım biraz ermeye başladığında da “Vefa”nın sevdiğine bağlı kalmak manasını taşıdığını...

Genel

Geçmiş kuşaklardan bize kalan ve her dönem övünerek bahsettiğimiz güzel ahlakımızın son zamanlarda ciddi erozyona uğradığını görmekteyiz. Toplumumuz, ahlaki temelini İslami inancından, örf ve...

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this