Connect with us

Hi, what are you looking for?

Genel

Toplum ve Engelliler

Değerli ÇRB Haber sitesi okuyucuları, engelli bir birey olarak uzun zamandır içimden geçenleri paylaşıp yazacağım bir platform arıyordum. Varlığından çok geç haber aldığım ÇRB haber sitesi yazılarımın yayınlanması ile ilgili bir kapı açtığını bana bildirdiğinde çok mutlu oldum. Bundan sonra ben de elimden geldiğince dilimin döndüğü kadar engelliler hakkında yazılar yazmaya çalışacağım. Yazılarım gönlümden geçen şeylerdir.

Mutlaka eksikleri ve noksanlıkları olacaktır. Bu eksiklik ve noksanları sizin derin anlayışınıza teslim ediyorum. İlk yazımla sizlere merhaba diyorum.

Yaşadığımız toplumda engelli bireylerle aynı sosyal hayatta olduğumuzun bilincinde olmalıyız. Engellilerin yaşadığı zorlukların farkına varmamız gerekiyor. Hayata dâhil olmaya gayretle sarılan engelli bireyleri görmezden gelemeyiz. Onların başardığı her şeye bizler de en az onlar kadar sevinçle karşılık vermeliyiz.

Evet, ben görme engelli biriyim. Gözlerim 6 yaşına kadar sağlıklı bir insan gibi dünyayı göremedi, hatta tamamen karanlıklarda yaşadım. Ama Allah’ın inayeti ile geçirdiğim bir ameliyat neticesinde kendi işimi görecek kadar gözlerim açıldı. Allah’a ne kadar hamd etsem, ne kadar şükür etsem azdır. Hayata tamamen karanlık geldiğimi düşünürsek bugün dünya renklerini görmenin keyfini yaşıyorum. Bir işim var ve çalışabiliyorum. Sosyal hayatın içindeyim ve kendimi bu toplumun bir parçası olarak görüyorum. Unutmayın ki sizler de birer engelli adayısınız.

Biz engelliler hayat mücadelesinde varlığımızın sizler tarafından görülmesinden memnuniyet duyuyoruz. Sizler de gayretli engellileri desteklemeyi unutmayın. Şu bilinmesi gereken bir gerçektir ki engellilik yoktur, engel koyanlar vardır. Maalesef engelli bireylere pozitif yaklaşımda bulunulmaması onları hayata küstürüp içlerine kapatmaktadır. Tanıdığım nice aileler var ki kendilerine negatif yaklaşımlardan dolayı insanlara küsmüş evlerine kapanmış durumdalar. Hâlbuki onlar da bu toplumun içerisinde var olan ve katkı sağlayabilecek insanlar.

Biz toplumun yapı taşlarındanız birbirimize destek olup güç verdikçe tüm zorlukları beraberce aşabiliriz.

Mevlana’nın güzel bir sözü ile bugünkü yazımı tamamlamak istiyorum

“Aşk nedir diye soranlara yaşa da gör ya da ol da bil.”

Written By

1985 yılında Çorum Osmancık doğumludur. Babasının işi gereği 8 yaşına kadar Kastamonu da yaşamıştır. Doğuştan tamamen görme engelli olarak dünyaya gelmiştir. Altı yaşında iki gözünden ameliyat olduktan sonra %15 görmeye başlamıştır. İlkokulu Kilyos Veysel Vardar görme okulunda, Ortaokulu Türkan Sabancı görme okulunda tamamlamıştır. Liseyi Erenköy kız lisesinde tamamlayan TERZİ, Halen Açık Öğretim Fakültesi Büro Yönetimi bölümünde okumaktadır. Türkiye Görme Engelliler Derneğinde 2006-2023 yıllarında sosyal faaliyetlere destek olmuştur. Türkiye’de yeni başlayan goalball görme engelli sporunu Sakarya54 spor kulübünde kadın takımında lisanslı olarak spor yapmaya devam etmektedir. Altı Nokta Körler Derneği Sakarya şube başkan yardımcılığı yapmaktadır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir.

Genel

TEBRİKLER SAKARYA KENT KONSEYİ, TEBRİKLER GENÇLİK MECLİSİ. Sohbetlerimizde her nasılsa yeni neslin durumunu tartışmaya açarız. Bu konuda oldukça mahir olan toplumumuz. Gençleri de hedefe...

Genel

İçerisinde bulunduğumuz mevsim gereği gündemimize giren bir meteorolojik yazı kaleme almak istedik. Ama bizim niyetimiz meteorolojiden haber vermek değil. Bu yazıyı Kar haberlerini menfi yapanlar...

Genel

Neşet Ertaş’ın “Yolcu” türküsü, hayat serüveninin sorgulandığı ve bu serüvene dair derin düşüncelerin anlatıldığı, yürek burkan bir türküdür. Türkünün her mısrası, insanın dünyadaki yolculuğuna...

Genel

Çocukluğumdan beri duyduğum “Vefalı ol” cümlesini hep merak ederdim. Ne demekti ki vefa? Aklım biraz ermeye başladığında da “Vefa”nın sevdiğine bağlı kalmak manasını taşıdığını...

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this