Connect with us

Hi, what are you looking for?

Genel

Yenilenebilir Devrim

Uluslararası Enerji Ajansı(IEA)’nın verilerine göre, bu yıl küresel enerji sektöründe 1,7 trilyon doları temiz enerji teknolojilerine, 1,1 trilyon doları da fosil yakıt sektörüne olmak üzere toplam 2,8 trilyon dolar yatırım yapılıyor. Artık temiz enerji teknolojilerine yapılan yatırımlar fosil yakıt sektörüne yapılan yatırımlardan büyük hale geldi.

Son dönemde yenilenebilir enerji santralleri yatırım maliyetleri çok düştü ve fosil yakıt teknolojileriyle rekabet edebilecek seviyeye geldi. Dünya artık temiz enerjiyi, enerji güvenliği için önemsiyor. Fosil yakıtlar için başka ülkelere bağlı olmaktansa, kendi ülkelerindeki yenilenebilir enerji, elektrikli araçlar ve hatta nükleer enerjiyi tercih eder hale geldi. Maliyetler daha da düşme eğiliminde ve teşviklerin artmasıyla bu alanda çok daha hızlı büyüme gerçekleşiyor.

Güneş enerjisi yatırımları 380 milyar dolarla bu yıl ilk kez petrol üretimi harcamalarını geride bırakıyor. Bu yıl petrol üretim yatırımlarının 371 milyar dolar olacağı, toplam petrol ve gaz üretim yatırımlarının ise 528 milyar doları bulacağı hesaplanıyor. Yenilenebilir enerji dönüşümünün son bir yılda dünyada kaydettiği hız, gerek yenilenebilir enerji üretimi, gerekse elektrikli araçlara yapılan yatırımlar sayesinde şaşırtıcı seviyede.

Güneş enerjisi yatırımları, sınır tanımadan hızla artıyor.  Modern dünyada her yeni iş ve işleyiş, enerjiye ihtiyaç duyuyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki elektrik talebi çok hızlı şekilde artıyor. Bu talebin en kolay karşılanacağı tercihte güneş hep birinci sırayı alıyor. Güneş enerjisi yatırımları, önümüzdeki 5 yıl içinde tüm alternatiflerin önüne geçeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Türkiye, İngiltere’nin başını çektiği demiryolları, buhar ve kimya endüstrisine dayalı birinci sanayi devrimini ve Amerika’nın İkinci Dünya Savaşı sonrasında liderliğini, üstlendiği montaj hattına dayalı robotik imalat sanayi devrimini uzaktan izlemişti. Ülkemiz şu anda, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı enerji dönüşümünü, coğrafi konumu nedeniyle en hızlı uygulayabilecek, hatta buna liderlik yapabilecek durumda.

Gerek panel üretiminde gerek santral kurulumundaki teknik becerisi ülkemizi farklı bir noktaya taşıyor. Bu hususta girişimcilerin teşvik edildiğinde ülkemiz bu sektörün liderliğine yarışacaktır.

Bu arda ülkemizde de, dünyanı genelinde de güneş ve rüzgâr enerjisinin şebekelere bağlanması konusunda yeteri kadar yatırım yapılmıyor. Yenilenebilir enerji potansiyelini kullanabilmek için şebekeler de aynı şekilde geliştirmek gerekiyor.

Umudum ve arzum odur ki, ülkemiz yenilenebilir enerji alanında potansiyelinin farkına varıp bu alanda dünya sıralamasında en üstlerde yerini alır.

 

Written By

1969 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlk ve orta öğretimini Adapazarı’nda, Lise eğitimini Sakarya 1. Endüstri Meslek Lisesinde (Elektrik Bölümü) tamamladı. Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisi olarak tamamladı. İlk Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Elektrik Elektronik Mühendisi (Yüksek Mühendis) olarak tamamladı. İkinci Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme bölümünde tamamladı. Askerliğini kısa dönem olarak Ankara’da ve Manisa’da yaptı. Çalışma hayatına 1991 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak Sivas, Tekirdağ ve Sakarya illerinde Teknik Öğretmen ve Yönetici olarak başladı. 2004-2007 yılları arasında Adapazarı Merkez Belediyesi’nde Teknik İşler Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. 2007-2014 yılları arasında Sakarya Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısı, 2021-2022 yılları arasında Teftiş Kurulu Başkanı olarak görev aldı. Ardından, 2022 yılında Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Daire Başkanı olarak atandı. Bu görevde kuruma ait 6 HES işletmeciliği yapılmaktadır. Halen bu görevini yürütmektedir. 2017 yılından bu yana Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Sakarya Şube Başkanlığı’nı yürütmesinin yanında yerel ölçekli derneklerde muhtelif görevlerde bulunmuştur. 2015 yılından bu yana “Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı da yapmaktadır. Telekomünikasyon alanında Cem SERTEL ile birlikte kaleme aldığı “Haberleşme Tekniği-1” kitabı halen lise ve üniversitelerde ders kitabı olarak kullanılmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir.

Genel

TEBRİKLER SAKARYA KENT KONSEYİ, TEBRİKLER GENÇLİK MECLİSİ. Sohbetlerimizde her nasılsa yeni neslin durumunu tartışmaya açarız. Bu konuda oldukça mahir olan toplumumuz. Gençleri de hedefe...

Genel

İçerisinde bulunduğumuz mevsim gereği gündemimize giren bir meteorolojik yazı kaleme almak istedik. Ama bizim niyetimiz meteorolojiden haber vermek değil. Bu yazıyı Kar haberlerini menfi yapanlar...

Genel

Çocukluğumdan beri duyduğum “Vefalı ol” cümlesini hep merak ederdim. Ne demekti ki vefa? Aklım biraz ermeye başladığında da “Vefa”nın sevdiğine bağlı kalmak manasını taşıdığını...

Genel

Geçmiş kuşaklardan bize kalan ve her dönem övünerek bahsettiğimiz güzel ahlakımızın son zamanlarda ciddi erozyona uğradığını görmekteyiz. Toplumumuz, ahlaki temelini İslami inancından, örf ve...

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this