Connect with us

Hi, what are you looking for?

Genel

Elektrik Zamlanacak mı? (2)

Zam konusuna girmeden önce tarifelerle ilgili zaman zaman merak uyandıran bir konuya girmek istiyorum. Bilmiyorum sizin de aklınıza bir geliyor mu: Enerji birim fiyatları ifade edilirken konut/mesken, ticarethane, şantiye, sanayi gibi ayrı ayrı birim fiyatlar var, acaba bu farklı tarifelerde enerji tüketenler elektriksel/teknik anlamda gerçekten farklı bir şey mi tüketiyorlar yoksa hepsi aynı enerjiyi benzer şekillerde mi tüketiyorlar?

Tabii ki hepsi aynı enerjiyi aynı şekilde tüketiyor. Üç fazlı (trifaze) veya tek fazlı (monofaze) olması veya gerilimin 200/380 volt olması teknik farklılıklar olsa da aslında farklı bir enerji tüketmiyorlar. Bu tarifeler sadece birer fiyatlandırma stratejisi.

Benzer durum su abonelikleri için de mevcut. Aslında şehir şebekesinde aynı su dolaşırken ikamet edilen mekânlarda konu/mesken aboneliği, esnaf/ticaret erbabının işyerlerinde ticarethane aboneliği, yeni yapılan inşaatlarda şantiye aboneliği veya fabrikalarda/işletmelerde sanayi aboneliği yapılıyor. Fiyatlandırma stratejisi olarak en ucuz suya erişim tabii ki meskenlerde oluyor. Bu da kabul edilmiş suya erişimdeki öncelik sırasında insani ihtiyaçların birinci sırada yer almasından kaynaklanıyor.

*

Ülkemizde belki de Cumhuriyet tarihinin en yüksek oranlı elektrik zammının yapıldığı 2022 Ocak ayına götürmek istiyorum sizi.

Enerji Piyasasının nabzının attığı Dutch TTF Natural Gaz endeksini inceliyoruz. Haziran 2021 tarihine kadar endekste 30 ve üzeri görülmemişken Eylül 2021 de 100 ve ardından 240 seviyelerini gördüğüne şahit oluyoruz. Yani 2021 yılının sonlarında normal seviyenin 3 katına ve ardından Ağustos 2022 tarihinde 8 katına çıktığını görebiliyoruz. İşte enerji krizi dediğimiz olay bu.

Gelelim grafiğin Ağustos 2022 tarihinden sonraki seyrine. Kasım 2022 tarihinde 150 ve ardından Mayıs 2023 tarihinden itibaren normal seviyesi olarak kabul edebileceğimiz 30 un altında uzun bir seyri izleyebiliyoruz.

Hatırlanacağı üzere enerji piyasasındaki 2022 Ağustos zirvesinden sonra geriye inişler ülkemizde de birim elektrik fiyatlarında indirim olarak yansımıştı. Eylül 2022 de birim fiyatta zirveyi gören elektrik enerji birim fiyatı (OG Tek Terimli Tek Zamanlı perakende) 3,93 TL iken, Ocak 2023 ayında önce 3,06 TL’ye ve ardından Nisan 2023 ayında 2,54 TL seviyelerine geriledi.

Son bir yılı kendi içinde değerlendirdiğimizde Dutch TTF Natural Gaz endeksinin 8 Ekim’de 55 seviyesinde bir zirve gördüğünü ancak yıl içi dalgalanmasının genelde 30 lu seviyelerde olduğunu gözlüyoruz. Yılbaşındaki 35 zirvesini ise yaklaşık 4 aydır hiç zorlamadığını ve piyasanın yatay seyrettiğini gözlüyoruz. An itibarıyla da 28-30 bandında bir seyir izliyor.

Piyasada yeni bir enerji krizini ortaya çıkaracak bir etken de görülmüyor. Mevcut şartlarda doğalgaz ve elektrik birim fiyatları için biz zam beklentisinin doğru olmadığı net söyleyebiliriz. Yani düz mantıkla başlıktaki sorumuzun net cevabı: “Hayır.”

Bu durağan pozisyonun ülkemizin ekonomisine katkı sağlaması ümidiyle…

Written By

1969 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlk ve orta öğretimini Adapazarı’nda, Lise eğitimini Sakarya 1. Endüstri Meslek Lisesinde (Elektrik Bölümü) tamamladı. Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisi olarak tamamladı. İlk Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Elektrik Elektronik Mühendisi (Yüksek Mühendis) olarak tamamladı. İkinci Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme bölümünde tamamladı. Askerliğini kısa dönem olarak Ankara’da ve Manisa’da yaptı. Çalışma hayatına 1991 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak Sivas, Tekirdağ ve Sakarya illerinde Teknik Öğretmen ve Yönetici olarak başladı. 2004-2007 yılları arasında Adapazarı Merkez Belediyesi’nde Teknik İşler Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. 2007-2014 yılları arasında Sakarya Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısı, 2021-2022 yılları arasında Teftiş Kurulu Başkanı olarak görev aldı. Ardından, 2022 yılında Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Daire Başkanı olarak atandı. Bu görevde kuruma ait 6 HES ve 1 GES işletmeciliği yapılmaktadır. Halen bu görevini yürütmektedir. 2017 yılından bu yana Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Sakarya Şube Başkanlığı’nı yürütmesinin yanında yerel ölçekli derneklerde muhtelif görevlerde bulunmuştur. 2015 yılından bu yana “Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı" da yapmaktadır. Telekomünikasyon alanında Cem SERTEL ile birlikte kaleme aldığı “Haberleşme Tekniği-1” kitabı halen lise ve üniversitelerde ders kitabı olarak kullanılmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir.

Genel

TEBRİKLER SAKARYA KENT KONSEYİ, TEBRİKLER GENÇLİK MECLİSİ. Sohbetlerimizde her nasılsa yeni neslin durumunu tartışmaya açarız. Bu konuda oldukça mahir olan toplumumuz. Gençleri de hedefe...

Genel

İçerisinde bulunduğumuz mevsim gereği gündemimize giren bir meteorolojik yazı kaleme almak istedik. Ama bizim niyetimiz meteorolojiden haber vermek değil. Bu yazıyı Kar haberlerini menfi yapanlar...

Genel

Neşet Ertaş’ın “Yolcu” türküsü, hayat serüveninin sorgulandığı ve bu serüvene dair derin düşüncelerin anlatıldığı, yürek burkan bir türküdür. Türkünün her mısrası, insanın dünyadaki yolculuğuna...

Genel

Çocukluğumdan beri duyduğum “Vefalı ol” cümlesini hep merak ederdim. Ne demekti ki vefa? Aklım biraz ermeye başladığında da “Vefa”nın sevdiğine bağlı kalmak manasını taşıdığını...

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this