Connect with us

Hi, what are you looking for?

Genel

Enerji Sektörü İstihdamı

Geçen gün “rüzgâr enerjisi sektöründe önümüzdeki 3-4 yıl içinde 600.000 teknisyenin istihdam edileceği bilgileri paylaşıldı” birçok haber sitesinde.

Enerji sektörü ile iç dışlı olanların ilk duyduğunda anormal buldukları bu rakamlar haberin detayına inildiğinde “Küresel Rüzgâr Enerjisi Konseyi” ve “Küresel Rüzgâr Organizasyonu” tarafından hazırlanan ‘Küresel Rüzgâr İşgücü Görünümü 2023-2027 Raporu’ndan alıntılandığı görülmekte. Yani küresel bazda bir ihtiyacı tanımlıyor. Aslında 2027 yılı için küresel bazda da rakam yüksek.

Yükseköğretim kurulunun “alternatif enerji kaynakları teknolojisi” programı bulunan üniversiteleri incelediğimizde 2 yıllık meslek yüksekokullarında ikinci öğretim ve burslu eğitimler de dâhil olmak üzere toplam 28 üniversitede öğrenci alındığı görülmekte. Bu eğitimi veren Erzincan’dan Muğla’ya Batman’dan Çanakkale’ye üniversiteler var. Geçtiğimiz yıl bu okullara toplam 2.269 öğrenci yerleşmiş, bu programlara yerleşen öğrencilerden sonuncusu, toplam 120 sorunun sorulduğu TYT’den toplam 15,25 net ile yerleşmiş. Bu net miktarı belirli ölçüde eğitim kalitesinin de göstergesi.

Bu ön lisans programından mezun olacaklar sadece rüzgâr enerji santrallerinde değil güneş enerji santrallerinde, hidroelektrik santrallerinde ve diğer alternatif enerji kaynakları alanlarında çalışabilirler. Pozisyon olarak satış temsilciliği mekanikçi veya elektrikçi olarak istihdam edilebileceği gibi enerji danışmanlığı da yapabilirler.

Ancak bunca mezun arasında istihdam edilebilmeleri için mutlaka kendilerine iyi yetiştirmeleri ve bilhassa Özel sektörde aranan eleman olmak için ekstra çaba göstermeleri gerekir. Çünkü bu piyasada görev alan hâlihazırdaki birçok çalışan; üniversitelerin elektrik, elektrik-elektronik, enerji sistemleri, makine endüstriyel otomasyon mezunları çalışmakta yani çalışma alanları diğer branşlardan yalıtılmış durumda değil.

Bu arada teknikere yaptıracağı işi mühendise yaptırıp fazla maaş vermek istemiyor işverenler. Bunu da göz ardı etmeyin. Yani enerji alanında kendini iyi yetiştirmiş teknikerler istihdam hususunda mühendislerden daha avantajlı.

Birkaç cümle de bu branştan mezun olan veya olacak kişileri istihdam etmek isteyenlere söyleyelim. Bu branşta eğitim görenler sadece elektrik ve mekanik eğitimi değil, enerji depolama, enerji fiziği, radyoaktivite, endüstriyel uygulamalar, enerji yönetimi ve politikaları vd. eğitimleri de alıyorlar. Dolayısıyla iyi bir eğitim almış “alternatif enerji kaynakları teknikeri” gerçekten umduğunuzdan daha fazla verim alacağınız bir tekniker olacağını göreceksiniz.

Herkese hatırlatma, “ekmek aslanın ağzında.”

Sağlıcakla kalın.

Written By

1969 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlk ve orta öğretimini Adapazarı’nda, Lise eğitimini Sakarya 1. Endüstri Meslek Lisesinde (Elektrik Bölümü) tamamladı. Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisi olarak tamamladı. İlk Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Elektrik Elektronik Mühendisi (Yüksek Mühendis) olarak tamamladı. İkinci Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme bölümünde tamamladı. Askerliğini kısa dönem olarak Ankara’da ve Manisa’da yaptı. Çalışma hayatına 1991 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak Sivas, Tekirdağ ve Sakarya illerinde Teknik Öğretmen ve Yönetici olarak başladı. 2004-2007 yılları arasında Adapazarı Merkez Belediyesi’nde Teknik İşler Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. 2007-2014 yılları arasında Sakarya Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısı, 2021-2022 yılları arasında Teftiş Kurulu Başkanı olarak görev aldı. Ardından, 2022 yılında Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Daire Başkanı olarak atandı. Bu görevde kuruma ait 6 HES ve 1 GES işletmeciliği yapılmaktadır. Halen bu görevini yürütmektedir. 2017 yılından bu yana Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Sakarya Şube Başkanlığı’nı yürütmesinin yanında yerel ölçekli derneklerde muhtelif görevlerde bulunmuştur. 2015 yılından bu yana “Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı" da yapmaktadır. Telekomünikasyon alanında Cem SERTEL ile birlikte kaleme aldığı “Haberleşme Tekniği-1” kitabı halen lise ve üniversitelerde ders kitabı olarak kullanılmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir.

Genel

TEBRİKLER SAKARYA KENT KONSEYİ, TEBRİKLER GENÇLİK MECLİSİ. Sohbetlerimizde her nasılsa yeni neslin durumunu tartışmaya açarız. Bu konuda oldukça mahir olan toplumumuz. Gençleri de hedefe...

Genel

İçerisinde bulunduğumuz mevsim gereği gündemimize giren bir meteorolojik yazı kaleme almak istedik. Ama bizim niyetimiz meteorolojiden haber vermek değil. Bu yazıyı Kar haberlerini menfi yapanlar...

Genel

Neşet Ertaş’ın “Yolcu” türküsü, hayat serüveninin sorgulandığı ve bu serüvene dair derin düşüncelerin anlatıldığı, yürek burkan bir türküdür. Türkünün her mısrası, insanın dünyadaki yolculuğuna...

Genel

Çocukluğumdan beri duyduğum “Vefalı ol” cümlesini hep merak ederdim. Ne demekti ki vefa? Aklım biraz ermeye başladığında da “Vefa”nın sevdiğine bağlı kalmak manasını taşıdığını...

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this