Connect with us

Hi, what are you looking for?

Genel

Enerji Sektöründe İlkler Yaşanıyor

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde bazı ülkelerde (örneğin Almanya) hiç fosil yakıt kullanmadan sadece yenilenebilir enerji kaynakları ile o ülkenin enerji ihtiyacının karşılanabildiği günlere şahit olmuştuk. Amaç, fosil yakıtlı enerji santrallerinden kurtulmak, sıfır karbon, çevre faktörleri vd.

Dünyanın en yeni sektörlerinden enerji sektöründe birçok konuda ilklerle karşılaşıyoruz, işte bu ilklerden biri de geçen hafta Çek Cumhuriyeti’nde yaşandı.

Çek Cumhuriyeti Haber sitelerinden “Seznam Zprávy” de baş muhabir Zuzana Kubátová imzasıyla yayınlanan haberde bundan sonra belki de birçok ülkede yaşanabilecek bir olayın ilkinin gerçekleştiği duyuruldu.

10 Nisan Pazartesi günü Çek Cumhuriyeti’nde Paskalya Bayramı (tatili) olması nedeniyle ülke genelinde elektrik tüketimi minimum seviyelerdeydi. Aynı zamanda o gün hava oldukça açık, bulutsuz ve Güneş santrallerinin maksimum üretim yapabilme durumu söz konusuydu. Dolayısıyla elektrik sisteminde üretimden kaynaklı aşırı güç tehdidi oluştu. Oluşan bu tür tehditler için teknik olarak yapılacaklar tabii ki var.

Normal şartlarda elektrik üretimi ve tüketiminin sürekli olarak dengede olması gerekir. Tüketimi karşılayacak elektrik olmadığında, ülkenin elektrik iletim & dağıtım şirketi, yedek kaynakları etkinleştirir ve düzenleme amaçlı elektriği onlardan satın alır. Tersine, üretim talebi aştığında, şebeke yöneticisi kesilebilen enerji santrallerinin bağlantısını keser. Bu duruma en uygun olan santraller ise tabii ki güneş ve rüzgâr santralleridir.

Türkiye’de olduğu gibi Çek Cumhuriyeti’nde de devlet alım garantili yenilenebilir enerji santralleri var ve bu tür krizlerde devre dışı bırakılacak ilk santraller bunlar olmadı.

Çek Cumhuriyeti’nde elektrik kurumu olan ČEPS, kurulu gücü 100 kW’ı aşan bazı elektrik santrallerinin bağlantısını keserek tehdidi bertaraf etti. Ülke genelinde en çok etkilenen enerji şirketlerinden birisi de ČEZ Grubu oldu. ČEZ Grubu; Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerinin elektrik dağıtım faaliyetinden sorumlu olan SEDAŞ’ın (Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş)  2009 yılındaki özelleşme sürecinde oluşan konsorsiyumun ortaklarındandı. Grubun, şebekedeki aşırı elektrik fazlalığı nedeniyle, toplam 112 megavatlık güneş santrallerinin çoğu yaklaşık iki gün süreyle kapatıldı. ČEZ sözcüsü Barbora Peterová, “Güneş enerjisi santrallerimizin işletilmesi sırasında bu durum ilk kez yaşanıyor” dedi.

ČEPS sözcüsü Hana Klímová’ya göre, Çek Cumhuriyeti’ndeki toplam güneş enerjisi kapasitesinin % 15-20 oranındaki yaklaşık 400 megavatlık toplam güce sahip elektrik santrallerinin ülke çapında geçici olarak bağlantısı kesildi.

ČEPS, elektrik sistemini yönetmek için yaygın olarak kullanılan operasyonel önlemleri aldıktan sonra bu kararı verdi. Komşu ülkelerin de Paskalya Bayramı’nı kutladığından, üretimi sınırlamadan önce diğer seçeneklerden biri olan yakın iletim sistemi enerji şirketlerine enerji transferi de mümkün olmadı. ČEPS sözcüsü, “Danimarka, Portekiz ve Slovenya dışındaki tüm ülkelerde üretim fazlası vardı” dedi.

Geçen yazımızda ipuçlarını verdiğimiz enerji depolama çalışmaları, bu tür riskleri minimize edecektir. Ülkemizde bu konuda yapılanlar, yapılması planları bir başka yazımızda detaylıca ele alırız.

Bahsettiğimiz konunun yukarıda anlatılan teknik detaylarının dışında ekonomik ve/veya hukuki detayları da gündemde. Öyle ki; Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına yatırım yapan şirketlerin enerji üretebildikleri halde şebekeden bağlantılarının kesilmiş olması nedeniyle uğradıkları kaybın telafi edilip edilmeyeceği veya nasıl telafi edileceği, oluşan bu sıra dışı durumlarda yatırımcıların bir tazminat hakkının nasıl tanımlanacağı…

Ülkemiz için de bu tür sıra dışı durumlarla karşılaşmasına da vakit yaklaşıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ve EPDK’nın olası bu durumlarda kuralları oluşturması gerekiyor. Aksi takdirde yıllar süren adli süreçler yaşanabilir.

Ancak ülkemizin yaşadığı 6 Şubat Depremi sonrasında aldığı hızlı kararlarla enerji sektöründe oluşabilecek keşmekeşi engelleyen ve takdiri hak eden bürokratların bu ve benzer sorunlarından altından başarıyla kalkacağına olan ümidimiz tamdır.

Enerjiniz bol olsun. Saygılarımla…

Written By

1969 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlk ve orta öğretimini Adapazarı’nda, Lise eğitimini Sakarya 1. Endüstri Meslek Lisesinde (Elektrik Bölümü) tamamladı. Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisi olarak tamamladı. İlk Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Elektrik Elektronik Mühendisi (Yüksek Mühendis) olarak tamamladı. İkinci Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme bölümünde tamamladı. Askerliğini kısa dönem olarak Ankara’da ve Manisa’da yaptı. Çalışma hayatına 1991 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak Sivas, Tekirdağ ve Sakarya illerinde Teknik Öğretmen ve Yönetici olarak başladı. 2004-2007 yılları arasında Adapazarı Merkez Belediyesi’nde Teknik İşler Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. 2007-2014 yılları arasında Sakarya Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısı, 2021-2022 yılları arasında Teftiş Kurulu Başkanı olarak görev aldı. Ardından, 2022 yılında Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Daire Başkanı olarak atandı. Bu görevde kuruma ait 6 HES işletmeciliği yapılmaktadır. Halen bu görevini yürütmektedir. 2017 yılından bu yana Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Sakarya Şube Başkanlığı’nı yürütmesinin yanında yerel ölçekli derneklerde muhtelif görevlerde bulunmuştur. 2015 yılından bu yana “Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı da yapmaktadır. Telekomünikasyon alanında Cem SERTEL ile birlikte kaleme aldığı “Haberleşme Tekniği-1” kitabı halen lise ve üniversitelerde ders kitabı olarak kullanılmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir.

Genel

TEBRİKLER SAKARYA KENT KONSEYİ, TEBRİKLER GENÇLİK MECLİSİ. Sohbetlerimizde her nasılsa yeni neslin durumunu tartışmaya açarız. Bu konuda oldukça mahir olan toplumumuz. Gençleri de hedefe...

Genel

İçerisinde bulunduğumuz mevsim gereği gündemimize giren bir meteorolojik yazı kaleme almak istedik. Ama bizim niyetimiz meteorolojiden haber vermek değil. Bu yazıyı Kar haberlerini menfi yapanlar...

Genel

Çocukluğumdan beri duyduğum “Vefalı ol” cümlesini hep merak ederdim. Ne demekti ki vefa? Aklım biraz ermeye başladığında da “Vefa”nın sevdiğine bağlı kalmak manasını taşıdığını...

Genel

Geçmiş kuşaklardan bize kalan ve her dönem övünerek bahsettiğimiz güzel ahlakımızın son zamanlarda ciddi erozyona uğradığını görmekteyiz. Toplumumuz, ahlaki temelini İslami inancından, örf ve...

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this