Connect with us

Hi, what are you looking for?

Genel

Yeşil Sömürü

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu(EPDK), Elektrik Faturalarına Esas Tarife Tablolarını internet sitesinde yayınlıyor. Ülkemizde hangi tarife grubundan elektrik enerjisi kullanırsa kullansın her abonenin faturası bu tabloya göre oluşturuluyor. Bu tablo bir excel tablosu ve üç sekmeden oluşuyor. İlk sekmede tarife grubuna göre aktif enerji bedeli ve dağıtım bedeli ayrı ayrı detayları ile belirtilirken ikinci sekmede nihai birim fiyatlar yer alıyor. Konumuz olan Yeşil Enerji birim fiyatları ise üçüncü sekmede. Buradaki birim fiyatlar diğer sekmelerdekilerden pahalı.

Bir konut abonesi olarak siz de isterseniz bu tarifeye geçebilirsiniz. Yeşil enerji kullanıp çevreye katkı (!) sağlayabilirsiniz. Aslında bu tarifeye geçince evinize başka bir bağlantı yapılmıyor. Sadece siz “Yeşil Enerji Sertifikası” almış bir üretim tesisinin kontenjanından elektrik kullanmış oluyorsunuz.

Yeşil Enerji kullanmak bir konut abonesine herhangi bir maddi bir katkı sağlamaz. Ancak sanayi abonelerinden yurtdışına bilhassa Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ürün satmaya çalışan üreticiler için “Yeşil Enerji” çok şey ifade ediyor.

Ürünlerini yeşil enerji ile üretmeyen sanayiciler bu ülkelere mal satarken farklı gümrük vergisi ve komisyonlarına tabi oluyor/olacak. Birçok firma Çatı GES vb. projelerle hem enerjiyi ucuza mal etme, hem de yurtdışı piyasasında dezavantajlı duruma düşmemek için yatırımlar yapıyor. Bazı sektörlerde ise küçük alanlarda büyük enerji tüketimi yapılarak Çatı GES çözüm sağlanamıyor veya bu alana yatırım yapmak çok mantıklı da olsa yatırımı geciktiriyor veya yapmıyor.

Bir seçenek olarak Yeşil Enerji üretmiş bir enerji üreticisinin kullanmadığı sertifikasından istifade edebiliyor. Bu aşamada yazımızın başlığı olan Yeşil Sömürü devreye giriyor.

İster kullanmadığınız yeşil enerji, ister tüketici olup ihtiyacınız olan yeşil enerji için sertifika ihtiyacını bir sertifikasyon kuruluşundan temin etmeniz gerekiyor. Sertifikasyonu ise bu ülkelerde kabul gören yalnızca I-REC isimli organizasyon karşılayabiliyor.

Kuruluşumuzun sahip olduğu Yenilenebilir Enerji Tesisleri’ne ait sertifikasyon ihtiyacını karşılamak üzere I-REC Türkiye Ofisi ile görüştük. I-REC’in Hollanda merkezli bir vakıf olduğunu öğrendiğimde çok şaşırdım. Türkiye’nin I-REC sırlamasında üçüncü olduğunu öğrenince hayretim bir kat daha arttı. Birçok Avrupa ülkesi var ve bunların hiçbiri listede yok. Meğer onlar başka bir ligde yer alıyormuş. Bizim ligde Afrika, Asya, Orta ve Güney Amerika ülkeleri var. Son çeyrekte Nikaragua, Zimbabwe ve Moritanya ile işbirliği yapıldığı bilgisi organizasyonun resmi internet sitesinde paylaşılıyor. Bu bilgi hangi ligde olduğumuzu ortaya koyuyor.

Türkiye’de yenilenebilir bir enerji tesisinin ürettiği yeşil enerjinin sertifikasyon işlemleri için bu vakfa hatırı sayılır bir bedel ödemek zorundasınız. O da yeşil enerjinin dünyada gelişimine katkı sağlayacak faaliyetler sağlayacak. Keşke böyle olsa, öğreniyoruz ki cinsiyet eşitliği faaliyetlerine destek oluyor.

Özetle, modern dünyanın vahşi mantığı, enerji sektöründeki pastadan da bir isimle yine payını alıyor. Bu payı alırken de hiçbir şey üretmiyor.

Gözümüzü açmamız, uyanışımızı hızlandırmamız temennisiyle sağlıcakla kalın.

 

Written By

1969 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlk ve orta öğretimini Adapazarı’nda, Lise eğitimini Sakarya 1. Endüstri Meslek Lisesinde (Elektrik Bölümü) tamamladı. Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisi olarak tamamladı. İlk Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Elektrik Elektronik Mühendisi (Yüksek Mühendis) olarak tamamladı. İkinci Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme bölümünde tamamladı. Askerliğini kısa dönem olarak Ankara’da ve Manisa’da yaptı. Çalışma hayatına 1991 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak Sivas, Tekirdağ ve Sakarya illerinde Teknik Öğretmen ve Yönetici olarak başladı. 2004-2007 yılları arasında Adapazarı Merkez Belediyesi’nde Teknik İşler Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. 2007-2014 yılları arasında Sakarya Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısı, 2021-2022 yılları arasında Teftiş Kurulu Başkanı olarak görev aldı. Ardından, 2022 yılında Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Daire Başkanı olarak atandı. Bu görevde kuruma ait 6 HES ve 1 GES işletmeciliği yapılmaktadır. Halen bu görevini yürütmektedir. 2017 yılından bu yana Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Sakarya Şube Başkanlığı’nı yürütmesinin yanında yerel ölçekli derneklerde muhtelif görevlerde bulunmuştur. 2015 yılından bu yana “Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı" da yapmaktadır. Telekomünikasyon alanında Cem SERTEL ile birlikte kaleme aldığı “Haberleşme Tekniği-1” kitabı halen lise ve üniversitelerde ders kitabı olarak kullanılmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir.

Genel

TEBRİKLER SAKARYA KENT KONSEYİ, TEBRİKLER GENÇLİK MECLİSİ. Sohbetlerimizde her nasılsa yeni neslin durumunu tartışmaya açarız. Bu konuda oldukça mahir olan toplumumuz. Gençleri de hedefe...

Genel

İçerisinde bulunduğumuz mevsim gereği gündemimize giren bir meteorolojik yazı kaleme almak istedik. Ama bizim niyetimiz meteorolojiden haber vermek değil. Bu yazıyı Kar haberlerini menfi yapanlar...

Genel

Neşet Ertaş’ın “Yolcu” türküsü, hayat serüveninin sorgulandığı ve bu serüvene dair derin düşüncelerin anlatıldığı, yürek burkan bir türküdür. Türkünün her mısrası, insanın dünyadaki yolculuğuna...

Genel

Çocukluğumdan beri duyduğum “Vefalı ol” cümlesini hep merak ederdim. Ne demekti ki vefa? Aklım biraz ermeye başladığında da “Vefa”nın sevdiğine bağlı kalmak manasını taşıdığını...

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this