Connect with us

Hi, what are you looking for?

Genel

Çatı GES ve Elektrikli Araba Korelasyonu

Ülkemizde enerji dağıtım şirketlerinin hizmetlerini yürütürken en çok zorlandığı konuların başında, lokal enerji üretim ve lokal enerji tüketiminin yoğunlaştığı noktaları dengelemek olduğu biliniyor.

Elektrikli arabaların şarj edilmesi konusunda da en verimli yöntemin şarj istasyonlarında değil de her araç sahibinin kendi konutunda aracını şarj etmesi olduğu ifade ediliyor. Elektrikli araç sayılarının hızla arttığı ülkelerde araç şarjlarının yoğunlaşması ve bu yoğun enerji talebinin enerji dağıtım şirketlerince karşılanmasının zorluğu ilgili tarafları konuya yeni çözümler bulmaya zorluyor. Bu sıkıntılı süreçte Avrupa Bina Performansı Direktifi’ne ilişkin müzakereler on gün kadar önce tamamlandı.

Avrupa Birliği Güneş Enerjisi Standardı kapsamında imzaladıkları anlaşmada radikal kararlar alındı. Avrupa Birliği ülkelerinin tamamında kademeli bir yaklaşımla mevcut ve yeni yapılacak tüm binalara Çatı GES kurulması zorunlu hale geliyor. Bu bağlamda 2026 yılından itibaren yeni yapılacak kamu ve ticari binalara, 2029 yılından itibaren de yeni yapılacak konut binalarına güneş enerjisi kurulumu zorunlu olacak. Böylece komisyon, enerji krizine karşı Çatı GES Stratejisini bir tedbir olarak sunmuş oldu.

Bu tedbirle, her türlü binada, güneş enerjisi üretimini artırmanın yanı sıra, güneş panellerinin kurulumlarının bina inşaat süreçlerine entegrasyonu kolaylaştırılacak. Aynı anda hem binanın çatısının tamamlanması, hem de çatıya güneş panellerinin konması mali verimliliği artırıyor ve yatırım maliyetlerini düşürüyor. Yakın gelecekte çatıya güneş panellerinin konması, eve pencere koymak veya eve vazgeçilmez bir ev eşyası almak gibi olacak.

En çok da gelecekte her evde olacağı tahmin edilen elektrikli araçların şarjı için elektrik enerjisi dağıtımını minimum derecede etkileyecek bir sistem kurulmuş olacak.

Bu süreçte, sadece gelişmekte olan ülkelerde değil, gelişmiş ülkelerde de Çatı GES kurulumları için özel finansman çözümlerine erişimi kolaylaştırılacaktır.

Avrupa Birliği’nde olduğu gibi ülkemizde de bu alanda kararlar almakta gecikilmemesi temennisiyle…

 

Written By

1969 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlk ve orta öğretimini Adapazarı’nda, Lise eğitimini Sakarya 1. Endüstri Meslek Lisesinde (Elektrik Bölümü) tamamladı. Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisi olarak tamamladı. İlk Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Elektrik Elektronik Mühendisi (Yüksek Mühendis) olarak tamamladı. İkinci Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme bölümünde tamamladı. Askerliğini kısa dönem olarak Ankara’da ve Manisa’da yaptı. Çalışma hayatına 1991 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak Sivas, Tekirdağ ve Sakarya illerinde Teknik Öğretmen ve Yönetici olarak başladı. 2004-2007 yılları arasında Adapazarı Merkez Belediyesi’nde Teknik İşler Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. 2007-2014 yılları arasında Sakarya Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısı, 2021-2022 yılları arasında Teftiş Kurulu Başkanı olarak görev aldı. Ardından, 2022 yılında Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Daire Başkanı olarak atandı. Bu görevde kuruma ait 6 HES işletmeciliği yapılmaktadır. Halen bu görevini yürütmektedir. 2017 yılından bu yana Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Sakarya Şube Başkanlığı’nı yürütmesinin yanında yerel ölçekli derneklerde muhtelif görevlerde bulunmuştur. 2015 yılından bu yana “Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı da yapmaktadır. Telekomünikasyon alanında Cem SERTEL ile birlikte kaleme aldığı “Haberleşme Tekniği-1” kitabı halen lise ve üniversitelerde ders kitabı olarak kullanılmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir.

Genel

TEBRİKLER SAKARYA KENT KONSEYİ, TEBRİKLER GENÇLİK MECLİSİ. Sohbetlerimizde her nasılsa yeni neslin durumunu tartışmaya açarız. Bu konuda oldukça mahir olan toplumumuz. Gençleri de hedefe...

Genel

İçerisinde bulunduğumuz mevsim gereği gündemimize giren bir meteorolojik yazı kaleme almak istedik. Ama bizim niyetimiz meteorolojiden haber vermek değil. Bu yazıyı Kar haberlerini menfi yapanlar...

Genel

Çocukluğumdan beri duyduğum “Vefalı ol” cümlesini hep merak ederdim. Ne demekti ki vefa? Aklım biraz ermeye başladığında da “Vefa”nın sevdiğine bağlı kalmak manasını taşıdığını...

Genel

Geçmiş kuşaklardan bize kalan ve her dönem övünerek bahsettiğimiz güzel ahlakımızın son zamanlarda ciddi erozyona uğradığını görmekteyiz. Toplumumuz, ahlaki temelini İslami inancından, örf ve...

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this