Connect with us

Hi, what are you looking for?

Genel

Valilere Enerji Çağrısı

Geçtiğimiz günlerde 57 ilin valisi değişti, eski valilerin bir kısmı başka bir ile görevlendirilirken bir kısmı da merkeze alındı. Eski valiler ile ilgili olarak görev yaptıkları şehirlerde yaptıkları hayırlı hizmetler gerek vatandaşlar arasında, gerekse basında hayırla yâd ediliyor. Ne mutlu hayırla yâd edilenlere…

Diğer taraftan yeni atanan valiler bulundukları şehirlerde o ilin sorunlarına göre muhtelif konularda çoğu zaman basında göreve davet ediliyor. Âcizane ben de bir çağrıda bulunmak istiyorum. Bu çağrı sanki asli bir görev çağrısı gibi görünmese de görev yeri değiştiğinde arkasından hayırla yâd edilecek izler bırakacak bir konuda.

Enerji üzerine yazılar yazdığım için kamu kurumlarında enerji tasarrufu üzerine bir çağrı yapacağımı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Bugün kamu binaları yaptıkları elektrik su doğalgaz telefon internet gibi tüm masraflarını Ankara’dan gelen ödeneklerle karşılıyorlar. Genelde bu hususta büyük sorun da yaşanmıyor. Ancak özel sektörde kendi binalarının üzerine güneş panelleri koyup küçük bir yatırımla büyük bir geleceği satın alan düşünce, artık kamuda da yer bulmalı diye düşünüyorum.

Günümüzde YİD (Yap – İşlet – Devret) modeli uygulanarak güneş panelleri ile enerji üretip belirli bir süre üretimdeki kazancı almak suretiyle, enerji üretim tesisini ilgili kuruluşa devretmek isteyen yatırımcılar mevcut.

Bilhassa yakın dönemde yapılmış, dolayısıyla çatısında güneş paneli konduğunda ek bir konstrüksiyon harcaması ihtiyacı olmayan ve güneşi rahat olabileceği konuma sahip kamu binaları tespit edilip bunlara YİD (Yap – İşlet – Devret) modeli ile kamunun cebinden herhangi bir bedel harcanmadan kalıcı tesisler artık yapılmalı.

Bu arada Büyükşehir olmayan illerdeki il özel idarelerinin de benzer şekilde tespitler yapması beklentimiz.

Umarız bu çağrımız valiliklerde karşılık bulur, hatta vali bey talepte bulunmadan çalışkan bürokrat ve teknik adamların gayretleri ile bununla ilgili raporlar hazırlanır ve kamunun enerji üretimine katkısı sağlanır arzusundayız.

Türkiye’nin enerjide 2035 ve 2050 vizyonlarına erişmesi için küçük bir katkı bile değerli.

Bu vesile ile yeni göreve başlayan tüm valilerimize başarılar diliyor, enerjisi yüksek bir çalışma dönemi geçirmelerini temenni ediyoruz.

Written By

1969 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlk ve orta öğretimini Adapazarı’nda, Lise eğitimini Sakarya 1. Endüstri Meslek Lisesinde (Elektrik Bölümü) tamamladı. Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisi olarak tamamladı. İlk Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Elektrik Elektronik Mühendisi (Yüksek Mühendis) olarak tamamladı. İkinci Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme bölümünde tamamladı. Askerliğini kısa dönem olarak Ankara’da ve Manisa’da yaptı. Çalışma hayatına 1991 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak Sivas, Tekirdağ ve Sakarya illerinde Teknik Öğretmen ve Yönetici olarak başladı. 2004-2007 yılları arasında Adapazarı Merkez Belediyesi’nde Teknik İşler Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. 2007-2014 yılları arasında Sakarya Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısı, 2021-2022 yılları arasında Teftiş Kurulu Başkanı olarak görev aldı. Ardından, 2022 yılında Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Daire Başkanı olarak atandı. Bu görevde kuruma ait 6 HES işletmeciliği yapılmaktadır. Halen bu görevini yürütmektedir. 2017 yılından bu yana Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Sakarya Şube Başkanlığı’nı yürütmesinin yanında yerel ölçekli derneklerde muhtelif görevlerde bulunmuştur. 2015 yılından bu yana “Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı da yapmaktadır. Telekomünikasyon alanında Cem SERTEL ile birlikte kaleme aldığı “Haberleşme Tekniği-1” kitabı halen lise ve üniversitelerde ders kitabı olarak kullanılmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir.

Genel

TEBRİKLER SAKARYA KENT KONSEYİ, TEBRİKLER GENÇLİK MECLİSİ. Sohbetlerimizde her nasılsa yeni neslin durumunu tartışmaya açarız. Bu konuda oldukça mahir olan toplumumuz. Gençleri de hedefe...

Genel

İçerisinde bulunduğumuz mevsim gereği gündemimize giren bir meteorolojik yazı kaleme almak istedik. Ama bizim niyetimiz meteorolojiden haber vermek değil. Bu yazıyı Kar haberlerini menfi yapanlar...

Genel

Çocukluğumdan beri duyduğum “Vefalı ol” cümlesini hep merak ederdim. Ne demekti ki vefa? Aklım biraz ermeye başladığında da “Vefa”nın sevdiğine bağlı kalmak manasını taşıdığını...

Genel

Geçmiş kuşaklardan bize kalan ve her dönem övünerek bahsettiğimiz güzel ahlakımızın son zamanlarda ciddi erozyona uğradığını görmekteyiz. Toplumumuz, ahlaki temelini İslami inancından, örf ve...

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this