Connect with us

Hi, what are you looking for?

Genel

Yüzer Enerji Santralleri

Bu görsel lumenor.ai aracılığı ile yapay zeka tarafından üretilmiştir.

Enerji projeleri ile uğraştığınızda çevrenizden çok ilginç teklifler ulaşıyor.

Bunların bir kısmı orijinal kaynakları okumak suretiyle, bir kısmı da dünyada farklı ülkeleri ziyarete esnasında karşılaştığı ilginç örnekleri sizlerle paylaşıp bunların ülkemizde şehrimizde uygulanabilirliğini paylaşıyorlar.

Bunların biri de yüzer güneş santralleri ve yüzer rüzgâr santralleri…

Dünya genelinde bu tür santrallerin sayıları artmaya devam ediyor.

Yaygın bilgi ülkemizdeki göl gölet ve barajlara bu tür santrallerin kurulumuna müsaade edilmediği bilgisi…

Bir toprak zemine ihtiyaç duymadan yapılabiliyor olması ve gölge yaptığı için sıcak havalarda suyun buharlaşmasını ve dolaylı olarak da su seviyesindeki düşüşlerin engellenmesi sağlanmış olması bu tür santrallerin en önemli avantajıdır.

Ocak ayının son haftasında Türkiye Büyük millet Meclisi’ndeki ilgili komisyonlara 15 maddelik bir kanun teklifi ile güneş ve rüzgâr enerji santrallerinin gölet ve içme suyu barajları haricindeki tarımsal sulama ihtiyacını sağlayan barajlar ve göletler ile hayvansal ihtiyaçlar için kurulan barajlar ve göletlerde kullanılmasına izin verilmesini kapsıyor.

İçme suyu amacıyla kullanılan göller ve içme suyu barajlarında zeminin su yüzeyinin kaplanması ve suyun güneşten ve havalandırmadan mahrum bırakılması suyun kalitesini olumsuz anlamda etkilemesinden endişe ediliyor.

Dünyada birçok güzel örnek var. Mesela Çin’de eskiden kömür madenciliği yapılan bir bölgede kurulan dünyanın en büyük yüzen güneş enerjisi santrali 2019 yılından bu yana elektrik üretiyor. 40 MW gücündeki santral, 4 ila 10 metre derinliğindeki suda yüzüyor ve şebekeye entegre olmuş durumda.

Birçok yenilenebilir enerji santrali ilave güç artırımı yapmadan bu mevzuat gereği yüzer santralleri uygulamaya geçer de umarım bu tür enerjiden gereken payı da alırız.

 

Written By

1969 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlk ve orta öğretimini Adapazarı’nda, Lise eğitimini Sakarya 1. Endüstri Meslek Lisesinde (Elektrik Bölümü) tamamladı. Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisi olarak tamamladı. İlk Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Elektrik Elektronik Mühendisi (Yüksek Mühendis) olarak tamamladı. İkinci Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme bölümünde tamamladı. Askerliğini kısa dönem olarak Ankara’da ve Manisa’da yaptı. Çalışma hayatına 1991 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak Sivas, Tekirdağ ve Sakarya illerinde Teknik Öğretmen ve Yönetici olarak başladı. 2004-2007 yılları arasında Adapazarı Merkez Belediyesi’nde Teknik İşler Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. 2007-2014 yılları arasında Sakarya Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısı, 2021-2022 yılları arasında Teftiş Kurulu Başkanı olarak görev aldı. Ardından, 2022 yılında Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Daire Başkanı olarak atandı. Bu görevde kuruma ait 6 HES ve 1 GES işletmeciliği yapılmaktadır. Halen bu görevini yürütmektedir. 2017 yılından bu yana Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Sakarya Şube Başkanlığı’nı yürütmesinin yanında yerel ölçekli derneklerde muhtelif görevlerde bulunmuştur. 2015 yılından bu yana “Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı" da yapmaktadır. Telekomünikasyon alanında Cem SERTEL ile birlikte kaleme aldığı “Haberleşme Tekniği-1” kitabı halen lise ve üniversitelerde ders kitabı olarak kullanılmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da ilginizi çekebilir.

Genel

Neşet Ertaş’ın “Yolcu” türküsü, hayat serüveninin sorgulandığı ve bu serüvene dair derin düşüncelerin anlatıldığı, yürek burkan bir türküdür. Türkünün her mısrası, insanın dünyadaki yolculuğuna...

Genel

TEBRİKLER SAKARYA KENT KONSEYİ, TEBRİKLER GENÇLİK MECLİSİ. Sohbetlerimizde her nasılsa yeni neslin durumunu tartışmaya açarız. Bu konuda oldukça mahir olan toplumumuz. Gençleri de hedefe...

Genel

İçerisinde bulunduğumuz mevsim gereği gündemimize giren bir meteorolojik yazı kaleme almak istedik. Ama bizim niyetimiz meteorolojiden haber vermek değil. Bu yazıyı Kar haberlerini menfi yapanlar...

Genel

Çocukluğumdan beri duyduğum “Vefalı ol” cümlesini hep merak ederdim. Ne demekti ki vefa? Aklım biraz ermeye başladığında da “Vefa”nın sevdiğine bağlı kalmak manasını taşıdığını...

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this